Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

netis PL7500kit 1 button 2 

Power Line Netis AV500

Jeszcze do niedawna domowa sieć internetowa ograniczała się jedynie do jednego punktu dostępowego, do którego podłączony był nasz komputer. Duży skok technologiczny jaki obserwujemy w ostatnim czasie sprawił jednak że szybko przestało nam to wystarczać, urządzenia mobilne, odtwarzacze sieciowe, telewizory smart, tunery satelitarne (Multiroom), a nawet sprzęt AGD, wszystko to potrzebuje dostępu do sieci internetowej. Oczywiście większość z was od razu powie że najlepszym rozwiązaniem jest router, ponieważ sygnał WIFi lub rozprowadzenie kabli bezpośrednio od routera do poszczególnych urządzeń rozwiązuje ten problem. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak zasięg WiFi ma niestety pewne ograniczenia a wiercenie dziur w ścianach, oraz prowadzenie dziesiątek metrów kabli nie zawsze jest możliwe, dlatego też bardzo ciekawą propozycją wydaje się wykorzystanie do tego celu istniejącej instalacji elektrycznej dostępnej w każdym domu. Ponieważ niedawno do naszej redakcji trafił najnowszy zestaw adapterów Power Line Netis AV500, przeznaczony do przesyłania internetu właśnie za pomocą sieci elektrycznej,  postanowiłem sprawdzić jego działanie i podzielić się z wami wynikami mojego testu.

I. Zestaw

Netis AV500 Powerline Adapter Kit zapakowany został w niedużych rozmiarów, tekturowe pudełko, na wierzchu którego możemy zobaczyć zdjęcie urządzenia oraz kilka podstawowych informacji dotyczących jego specyfikacji. Dużo ważniejsze są informacje zawarte na spodniej części opakowania, ponieważ znajdziemy tutaj instrukcję podłączenia naszego urządzenia. Co prawda jest ona w języku angielskim, ale dzięki czytelnym obrazkom nawet osoby nie znające języka będą w stanie poradzić sobie z instalacją.  

 

Sprawdźmy teraz co zawiera nasz zestaw.

W pudełku znajdziemy dwa identyczne adaptery PL 7500, dwa kable internetowe UTP o długości 100cm, płytkę z oprogramowaniem, oraz papierową instrukcje obsługi która praktycznie w całości jest napisana w języku angielskim.

 

II. Wykonanie 

Tak jak wspominałem w zestawie otrzymujemy dwa Adaptery PL 7500. W przeciwieństwie do podobnych urządzeń dostępnych na rynku, netis AV500 może pochwalić się niedużymi wymiarami, wynoszącymi zaledwie 8,5x6,5x5cm, oraz bardzo ciekawym designem. Adapter wykonany został z dobrej jakości białego tworzywa, elementy zostały dobrze spasowane, a okrągły przycisk pośrodku urządzenia ładnie podświetlony. Netis AV500  zasilany jest też bezpośrednio z gniazdka sieciowego dzięki czemu nie wymaga już podłączania dodatkowego zasilania. Muszę przyznać że urządzenie może się podobać i na pewno nie będzie nam psuło wystroju pomieszczenia, tak więc duży plus dla konstruktorów. 

Adapter wyposażony został jedynie w gniazdo internetowe, zintegrowaną wtyczkę do podłączenia urządzenia do sieci elektrycznej oraz przycisk wykorzystywany do parowania urządzeń.

III. Podłączenie

Poznaliśmy już nasze urządzenie jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny, teraz przyszedł czas na jego podłączenie.

Zdaję sobie sprawę że wielu użytkowników, szczególnie tych nie mających zbytniego doświadczenia w konfigurowaniu urządzeń sieciowych, może mieć obawy czy będzie w stanie poradzić sobie z instalacją adapterów netis AV500 - na szczęście obawy te są całkowicie bezpodstawne.

Tak naprawdę nie potrzebujemy do tego nawet instrukcji obsługi, po prostu łączymy jeden z adapterów z naszym routerem udostępniającym internet i wpinamy go do gniazdka.

Drugi adapter wpinamy do gniazdka w pomieszczeniu w którym chcemy korzystać z internetu i łączymy go za pomocą kabla internetowego z komputerem lub innym naszym urządzeniem.  

W tym momencie tak naprawdę możemy już cieszyć się dostępem do internetu w miejscu gdzie jak dotąd nie mieliśmy takiej możliwości. Warto jeszcze zabezpieczyć nasze połączenie 128 bitowym kluczem AES, dzięki czemu będziecie mieć pewność że wasze dane na pewno pozostaną poufne. W tym celu wystarczy przytrzymać przez ok 2s wciśnięty przycisk na obudowie adaptera do momentu aż dioda wokół przycisku zacznie szybko migać, teraz tą samą czynność należy powtórzyć na drugim urządzeniu. Po ok 60s diody przestaną migać a nasze połączenie będzie już w pełni zabezpieczone. 

Jak widzicie instalacja jest naprawdę dziecinnie prosta i do jej przeprowadzenia nie potrzeba tak naprawdę żadnej wiedzy informatycznej, co zapewne może okazać się dla niektórych dużym atutem tego urządzenia. 

IV. Działanie

Podłączyliśmy już nasze urządzenia, mamy też dostęp do internetu, ale nadal nie wiemy jak taka sieć będzie się sprawdzać w codziennym użytkowaniu. Aby to sprawdzić przeprowadziłem kilka testów z wynikami których możecie zapoznać się poniżej.

Na potrzeby testu podłączyłem do domowego routera jeden z adapterów i wpiąłem go do gniazdka sieciowego, do tego samego routera podłączyłem za pomocą kabla jeden z laptopów na którym udostępniłem testowy plik o rozmiarze 1GB. Drugi z adapterów połączyłem z innym laptopem na którym to sprawdzałem szybkość i stabilność połączenia. Podczas testów starałem się podłączać pod rożne gniazdka dostępne w domu znajdujące się w różnych pokojach i odległościach od adaptera udostępniającego sieć internetową. 

* Pierwszy test przeprowadziłem w pokoju obok czyli tak naprawdę dość bliskiej odległości. 

Najpierw pobrałem plik udostępniony na drugim komputerze.

Aby mieć jakiś punkt odniesienia pobrałem ten sam plik za pomocą sieci WiFi udostępnianej przez domowy router, oraz sieci LAN stworzonej za pomocą adaptera netis Powerline AV500. Zdjęcie z wyższą prędkością pobierania przedstawia sieć z wykorzystaniem adaptera, jak widzicie transfer pliku jest znacznie szybszy niż w przypadku połączenia WiFi.

Drugim testem było sprawdzenie prędkości internetu za pomocą speedtestu. Podobnie jak w przypadku pobierania pliku z drugiego komputera, test przeprowadziłem przy wykorzystaniu adaptera jak i sieci WiFi.

 

W tym przypadku wyniki obu pomiarów były podobne, co prawda przy połączeniu wifi prędkość pobierania była nieco większa ale za to prędkość wysyłania mniejsza niż w przypadku połączenia za pomocą adaptera. Możemy wiec uznać że były to wahania naszego internetu i mieści się to w granicach błędu statystycznego.

* Drugi test powtórzyłem dokładnie w ten sam sposób z tym że pomiaru dokonałem w najbardziej oddalonym pomieszczeniu, czyli piętro niżej i po przeciwległej stronie budynku.

Najpierw pobieranie pliku z komputera podpiętego do routera.

Jak widzicie pomimo znacznego zwiększenia odległości od adaptera udostępniającego naszą sieć prędkość transferu uległa jedynie nieznacznej zmianie, nadal zachowana została też duża przewaga adaptera nad sygnałem WiFi.

Teraz czas na speedtesty.

W tym przypadku sytuacja się odwróciła, znacznie większa prędkość pobierania była przy wykorzystaniu adaptera niż za pomocą sieci WiFi, co pokazuje że wraz ze wzrostem odległości od punktu dostępowego rośnie przewaga sieci utworzonej z wykorzystaniem instalacji elektrycznej.  

* Ponieważ producent zastrzega sobie że adapter Powerline AV500 działa w obrębie jednej fazy, postanowiłem sprawdzić co będzie jeżeli podłączę adaptery do dwóch różnych gniazdek działających na osobnych fazach.

Jak zwykle na początek test z pobieraniem pliku.

Jak widzicie, co prawda prędkość pobierania drastycznie spadła, to jednak jest ona jedynie minimalnie niższa niż w przypadku pobierania przez WiFi, co i tak możemy uznać za dobry wynik, tym bardziej że producent wcale nie gwarantuje nam takiej możliwości.

a teraz speedtest

Tutaj wygląda to jeszcze lepiej, prędkość pobierania i wysyłania jest niemal identyczna w przypadku sieci udostępnianej za pomocą adaptera powerline jak i poprzez WiFi. Nie odbiega też od prędkości zmierzonej wcześniej kiedy to oba adaptery podpięte były do jednej fazy.

Wszystkie testy wykonywane były przy wykorzystaniu w miarę nowej instalacji elektrycznej, gdzie wszystkie przewody są miedziane. Prawdopodobnie w przypadku starszych instalacji, gdzie często możemy spotkać jeszcze przewody aluminiowe, te wyniki mogą być nieco gorsze, trzeba też pamiętać że należy unikać wszelkiego rodzaju przedłużaczy oraz listw zabezpieczających które również potrafią znacznie ograniczyć możliwości sieci udostępnianej za pomocą adapterów.

VI.Dane techniczne

dane techniczne netis AV500 powerline

 VI.Podsumowanie

Na koniec należało by zastanowić się w jakiej sytuacji zastosowanie adapterów sieciowych jest opłacalne i uzasadnione. Myślę że najbardziej rozwiązanie to docenią osoby mieszkające w starszym budownictwie, gdzie grube, często zbrojone ściany, skutecznie blokują sygnał WiFi, powodując że już w pokoju obok sygnał jest bardzo słaby, nie mówiąc już o bardziej oddalonych pomieszczeniach. Adapter sieciowy świetnie sprawdzi się również w przypadku gdy chcemy podłączyć internet do wszelkiego rodzaju urządzeń RTV, takich jak telewizory, tunery satelitarne, kina domowe, odtwarzacze sieciowe itp. które to nie zostały wyposażone w moduł WiFi, a jedynie gniazdo internetowe. Wystarczy wówczas tylko wpiąć adapter do najbliższego gniazdka elektrycznego i połączyć się krótkim kabelkiem z urządzeniem, bez konieczności wiercenia dziur w ścianach, prowadzenia kilkunastu metrów kabla czy chowania go w listwach maskujących. To oczywiście tylko niektóre z wielu przykładów na wykorzystanie możliwości adapterów Powerline, i z pewnością znajdziecie dla nich jeszcze wiele innych zastosowań znacznie ułatwiających wam życie.

Jeżeli chodzi o sam zestaw netis AV500 Powerline Adapter Kit, to w mojej ocenie wypada on bardzo pozytywnie. Na uwagę zasługuje bardzo dobre wykonanie, ciekawy design, nieduże rozmiary, oraz jak wykazały moje testy, całkiem niezłe działanie jeżeli chodzi o szybkość transferu i stabilność połączenia. Jeżeli dodamy do tego dziecinnie prostą obsługę i instalację nie wymagającą żadnej wiedzy informatycznej, to otrzymujemy bardzo ciekawy produkt, który w prosty sposób pozwoli nam we własnym zakresie rozwiązać wiele problemów związanych z podłączeniem wszelkiego rodzaju urządzeń RTV, jak również doprowadzeniem internetu do miejsc, w których jak dotąd nie mieliśmy możliwości korzystania z sieci internetowej.

 

 

   

Wyszukiwarka  

   

Polecamy  

   
   
   
   
   
   
   
   
© Tabletradar.pl - wszelkie prawa zastrzeżone