Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 bateria zdjcie

Dzisiaj chciałem was zainteresować najnowszymi bateriami marki Green Cell z serii ULTRA, wyposażonymi w nowoczesne i niezawodne ogniwa firmy Panasonic, dzięki którym udało się uzyskać wzrost wydajność baterii aż o 50%, przy zachowaniu gabarytów oryginalnych baterii. 

Jak dobrze wiecie najsłabszym elementem każdego laptopa, który niestety szybko ulega zużyciu, jest bateria. Żywotność najczęściej stosowanych ogniw litowo-jonowych wynosi ok. 500 cykli, co średnio pozwala na 2-3 lata bezproblemowego użytkowania. Po tym okresie znacząco zmniejsza się ich sprawność i pojemność, co objawia się coraz gorszymi czasami pracy aż w końcu korzystanie z komputera bez podłączonego zasilacza staje się niemożliwe. Dlatego wcześniej czy później każdy użytkownik przenośnego komputera staje przed dylematem związanym z zakupem nowej baterii do swojego urządzenia. 

Oryginały i zamienniki

Tutaj stajemy przed pierwszym dylematem - kupić oryginalną baterię, czy też zadowolić się zamiennikiem. Decyzja nie jest łatwa szczególnie że na rynku mamy szeroki wybór zamienników których cena niejednokrotnie jest dwa razy niższa niż oryginalnych baterii. Z doświadczenia nie polecam jednak kupować tych najtańszych i raczej radzę skupić się na tych nieco droższych, ale wyposażonych w bardziej markowe ogniwa i oferujących dłuższą gwarancję. 

Drugim dylematem z jakim możemy się spotkać jest pojemność baterii. W przypadku oryginalnych ogniw nie mamy wyboru i musimy się zadowolić nominalną pojemnością oferowaną nam przez producenta. Nieco inaczej jest w przypadku zamienników których pojemności może być półtora a nawet dwa razy większa niż oryginałów. Brzmi kusząco? Na pewno tak, kto nie chciał by aby jego komputer działał dłużej. Niestety są też minusy takiego rozwiązania, związane gabarytami baterii o większych pojemnościach, są one albo dłuższe, albo wyższe, co oczywiście odbija się na estetyce naszego komputera z czym nie zawsze chcemy i możemy się pogodzić.

Green Cell ULTRA

Odpowiedzią na powyższe dylematy może okazać się najnowsza seria baterii Green Cell ULTRA. Jest to tak naprawdę nowość na rynku zamienników - atutem tych baterii oprócz wysokiej jakości wykonania, jest przede wszystkim zwiększona o 50% wydajność, przy zachowaniu wymiarów oryginalnej baterii. Udało się to uzyskać dzięki zastosowaniu markowych ogniw firmy Panasonic, pozwalających na skumulowanie większej ilości energii, oraz gwarantujących bardzo długą żywotność. Dzięki takiemu połączeniu otrzymujemy baterię o jakości oryginału, pozwalającą na znacznie dłuższy czas pracy a przy okazji nie psującą wyglądu naszego komputera.

Ponieważ niedawno trafiła do mnie jedna z takich baterii, a konkretnie Green Cell ULTRA AA-PB9NC6B, miałem okazję ją przetestować i dzisiaj krótka recenzja, która mam nadzieję was zainteresuje. 

I. Wygląd i jakość wykonania 

Bateria zapakowana została w nieduże, niezbyt wyróżniające się czarne pudełko, na wierzchu którego znajdziemy jedynie logo Green Cell z oznaczeniem ULTRA. Na próżno szukać tu informacji dotyczących szczegółowych parametrów baterii lub choćby pełnej listy modeli laptopów do których możemy ją zastosować - co prawda na bocznej ściance znajdziemy doklejoną naklejkę z modelem baterii, oraz jej pojemnością ale uważam że można się tu było nieco bardziej postarać i przynajmniej wyszczególnić wszystkie modele komputerów do których możemy ją zastosować. 

Sama bateria sprawia całkiem niezłe wrażenie, i na pierwszy rzut oka nie rożni się od oryginału. Do jej produkcji użyto wysokiej jakości materiałów a plastik swoją strukturą do złudzenia przypomina oryginał. Zachowane zostały również wymiary oryginalnej baterii, które jak się okazało podczas pomiarów zgadzają się co do milimetra. Naprawdę widać że producent się postarał i otrzymujemy produkt wysokiej klasy. Jedyne różnice jakie możemy zaobserwować to oczywiście brak loga Samsunga które zostało zastąpione logiem Green Cell, oraz naklejka z numerem seryjnym naklejona w innym miejscu.

Poniżej kilka zdjęć samej baterii oraz w porównaniu z baterią oryginalną wyjętą z mojego laptopa

Również po zamontowaniu baterii w laptopie (z montażem nie było najmniejszych problemów), wszystko wygląda tak jak byśmy korzystali z oryginalnej baterii, tak więc pierwszy test zdany celująco.

II. Parametry techniczne

Wiemy już jak wygląda nasza bateria pod względem wyglądu i wykonania, teraz kilka słów o jej specyfikacji.

Pojemność:              6800 mAh
Napięcie:                 11.1V (10.8V)
Ilość ogniw:              6
Rodzaj ogniw:           Li-Ion
Zastosowanie:          Zamiennik
Gwarancja:              12 miesięcy
Producent ogniw:      Panasonic
Stan: Fabrycznie       nowa
Kolor:                      Czarny
Zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem: Tak
Zabezpieczenie przed przeładowaniem: Tak
Kod produktu: SA01ULTRA
Producent: Green Cell

Jak widzicie w porównaniu do mojej oryginalnej baterii która miała pojemność 4400 mAh zanotowałem ponad 50% wzrost wydajności, co nie ukrywam bardzo mnie cieszy. Drugą ważną kwestią jest gwarancja która w przypadku tych baterii jest typu Door-to-door i wynosi  12 miesięcy, czyli tyle samo co producent daje nam w przypadku baterii oryginalnych.

III. Testy wydajności

W końcu przyszedł czas na testy działania baterii. 

Green Cell ULTRA AA-PB9NC6B otrzymujemy już w pełni naładowaną, dlatego też bezpośrednio po jej zainstalowaniu możemy korzystać z naszego komputera. 

Do sprawdzenia parametrów baterii, skorzystałem zarówno z funkcji jakie oferuje nam sam system Windows, zainstalowany w laptopie, jak i bezpłatnej aplikacji monitorującej parametry baterii jaką jest BatteryCare. 

Często się zdarza, szczególnie w przypadku tańszych zamienników, że producenci zawyżają w specyfikacji pojemność baterii i po podłączeniu jej do komputera okazuje się że dysponuje ona znacznie mniejszą pojemnością niż moglibyśmy oczekiwać.  Na szczęście w przypadku baterii Green Cell ULTRA nic takiego nie ma miejsca, jak możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach bateria dysponuje nawet minimalnie większą pojemnością niż deklaruje producent, co oczywiście bardzo dobrze o niej świadczy.

Dla porównania zamieszczam wam również wyniki jakie uzyskałem na mojej starej oryginalnej baterii. Z lewej strony oryginalna bateria z prawej Green Cell ULTRA

Co prawda trudno porównywać dość mocno już zużytą baterię do nowej, ale różnica w nominalnych wartościach jest naprawdę duża, co oczywiście przekłada się na efektywny czas działania komputera.

No właśnie a jak to wygląda w praktyce. Muszę przyznać że jak na razie jestem bardzo zadowolony. Nie chciałbym tutaj przytaczać konkretnych wartości czasowych jakie udawało mi się osiągnąć na w pełni naładowanej baterii, ponieważ jest to oczywiście uzależnione od wielu czynników, takich jak: ilość działających jednocześnie aplikacji, stopnia obciążenia procesora, intensywności podświetlenia matrycy, uruchomionych lub nie profili oszczędzania energii itp.

Powiem jedynie że przy uruchomionej przeglądarce, czyli głównie przeglądanie internetu z wykorzystaniem WiFi, oraz praca w Wordzie przy ustawieniu podświetlenia ekranu na 50%, udało mi się rozładować baterię dopiero po ok. 5 godzinach. W przypadku analogicznego korzystania z laptopa w momencie jego zakupu czasy pracy na baterii był znacznie krótszy, co pokazuje prawdziwe możliwości nowych baterii z serii Green Cell ULTRA.

Większa pojemność baterii wiąże się niestety z dłuższym czasem jej ładowania, oryginalna bateria Samsunga ładowała się w moim przypadku nieco ponad 1,5 godz, natomiast na naładowanie do pełna Green Cell ULTRA AA-PB9NC6B potrzebuję przynajmniej 2 godzin. Myślę jednak że znacznie dłuższe działanie komputera na baterii z nawiązką wynagrodzi wam tą drobną niedogodność.  

III. Podsumowanie

Baterie Green Cell z serii ULTRA to propozycja dla bardzo wymagających użytkowników, oczekujących od baterii zarówno wysokiej wydajności jak i profesjonalnego wykonania. Nie jest to typowy zamiennik gdzie liczy się jak najniższa cena, ale markowa bateria nie ustępująca niczym oryginałowi. Bateria wyposażona jest w ogniwa firmy Panasonic, dysponuje o 50% większą pojemnością, oraz posiada identyczny wygląd i wymiary jak oryginał. Podczas kilku dni kiedy miałem okazję testować tą baterię, nie znalazłem u niej żadnych słabych punktów i naprawdę byłem bardzo zadowolony z czasów pracy jakie udawało mi się uzyskać pomiędzy jej ładowaniami. Pomimo niewątpliwych atutów jakimi dysponują baterie Green Cell ULTRA trudno jednak przejść obojętnie obok tak istotnej kwestii jaką jest cena. Baterie te są niestety kilkukrotnie droższe od innych zamienników, nierzadko zbliżając się ceną do oryginałów, dlatego też jak już wspominałem nie są to baterie dla użytkowników szukających taniego zamiennika ale raczej osób dla których liczy się jakość i zwiększona wydajność. Jeżeli jednak cena baterii was nie odstrasza to z pewnością jest ona godna polecenia. 

Baterię do testów dostarczył    logo